Refinancovanie alebo konsolidácia úveru majú priniesť výhodné riešenia vašim existujúcim úverom. Riešenie týchto prípadov je od klienta ku klientovi veľmi individuálne. Niektorí klienti chcú znížiť mesačnú splátku, iní chcú skrátiť dobu splácania alebo vyňať spoludlžníka.

Pôžičky je možné refinancovať v podstate kedykoľvek aj pred skončením fixácie. Oplatí sa teda porovnať si podmienky svojho úveru s podmienkami ostatných bánk a v prípade, ak nájdeme výhodnejšiu ponuku, čo najrýchlejšie refinancovať.

Kedy má zmysel refinancovanie hypotéky?

Nie každému sa vyplatí refinancovať hypotéku a táto možnosť nie je vždy výhodná. Hlavným zámerom by malo byť zabezpečiť si zlepšené podmienky hypotéky u súčasnej banky, kde je hypotéka aktuálne založená.

Pri refinancovaní si dávajte pozor hlavne na to, aby naozaj refinancovaním ušetrili. Náklady na predčasne splatenie úveru by nemali prevýšiť úsporu, ktoré je možné refinancovaním získať.

Aké poplatky sa spájajú s refinancovaním úveru?

Najčastejšie poplatky pri refinancovaní úveru sú tieto:

  • poplatok za predčasné splatenie úveru (niektoré banky ho preplácajú ak refinancujete úver u nich)
  • poplatok za vypočítanie zvyšnej sumy, ktorú dlžíte
  • poplatok za správu a vedenie účtu
  • poplatok za znalecký posudok
  • iné administratívne poplatky

Konsolidácia úveru

Konsolidácia úverov je vlastne spojenie viacerých pôžičiek alebo úverov do jedného úveru za účelom získania nižšej úrokovej sadzby alebo zníženie mesačnej splátky. Najčastejšie dochádza k spájaniu hypotéky a spotrebných úverov či lízingov a kreditných kariet.

Pozor si dávajte, aby nedošlo k preplateniu úverov. Teda, aby ste nepredlžovali splatnosť bez výrazného zníženia úrokovej sadzby.

Ak chcete mať aj vy svoje úvery pod kontrolou a mať ich nastavené čo najvýhodnejšie, radi vám s tým pomôžeme.

Predčasné splatenie úveru

Mnoho ľudí chce splatiť úver skôr. Motiváciou pre predčasné splatenie peňazí je mať pokoj a uvoľniť finančné toky pre iné príležitosti. Jednou z možností je využiť mimoriadne splátky a znížiť si tým dlžnú sumu alebo mesačnú splátku. To však nepovažujeme za ten najrozumnejší spôsob, ako splatiť hypotéku skôr.

Ak by ste peniaze, ktoré dávate do mimoriadnych splátok investovali po dobu napr. 20 rokov a nechali pre seba pracovať zložené úročenie, dokážete tak splatiť hypotéku skôr a možno vám na konci aj niečo ostane. Záleží od toho, ako nastavíte vašu investíciu.

Je dôležité si uvedomiť, že kľúčovým faktorom je výber investičného produktu. Rozdiel medzi priemernými ročnými výnosmi 2% a 8% môže mať obrovský vplyv na výsledný výnos. Preto je dôležité podrobne preskúmať rôzne investičné možnosti a získať potrebné rady od finančných odborníkov.

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na bývanie

Slovenská sporiteľňa VÚB banka ČSOB Banka Prima banka Wüstenrot stavebná sporiteľňa UniCredit Bank Tatra banka PSS mBank ČSOB Stavebná sporiteľňa 365.bank