Dôchodok je neodmysliteľnou súčasťou života pre väčšinu z nás. Priemerný počet rokov, ktoré strávime na dôchodku, sa momentálne pohybuje okolo 16 rokov pre ženy a 10 rokov pre mužov. Toto obdobie predstavuje celkom dlhú dobu a závisí len od nás, ako sa na toto záverečné obdobie nášho života pripravíme.

Dôchodkové piliere

Trojpilierový dôchodkový systém na Slovensku vznikol v roku 2004. Tento systém zahŕňa prvý pilier (základný štátny dôchodok), druhý pilier (starobné dôchodkové sporenie) a tretí pilier (dobrovoľné dôchodkové sporenie). My k nemu pridávame ešte štvrtý pilier (súkromné investovanie).

Prečo vznikli?

Vyplácanie štátnych dôchodkov funguje na princípe, že pracujúci jednotlivci prispievajú na aktuálne dôchodky. V minulosti prevládala vyššia početná prevaha pracujúcej populácie v porovnaní s dôchodcami. Avšak, tento pomer sa postupne mení, pričom počet aktívnych pracovníkov klesá v pomere k počtu dôchodcov. Tento demografický trend je výzvou pre mnohé európske krajiny, vrátane Slovenska. Vzhľadom na potenciálne problémy so zabezpečením finančných prostriedkov na budúce dôchodky vznikol koncept trojpilierového dôchodkového systému.

Druhý pilier

Druhý pilier tvorí spolu so štátnym dôchodkom – prvým pilierom základný systém dôchodkového zabezpečenia a spoločne majú zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a príjem pozostalým v prípade jeho úmrtia

Po vstupe do druhého piliera, (ktoré je od r. 2023 automatické) sa časť z odvodov na dôchodkové sporenie presunie na váš účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti a následne sa tieto peniaze zainvestujú. Investičnú stratégiu budete mať automaticky nastavenú. V prípade záujmu vám ju radi skontrolujeme či ju máte výhodne nastavenú.

Tretí pilier

Doplnkové dôchodkové sporenie  je dobrovoľné. Je to tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom sú finančné prostriedky účastníkov spravované doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami. Príspevok do tretieho piliera často ponúkajú zamestnávatelia ako zamestnanecký benefit. V prípade, že máte možnosť určite to využite.

Ak tretí pilier nemáte ako zamestnanecký benefit, máte možnosť doň zainvestovať aj tak. Sú však aj iné možnosti investovania, ktoré majú nižšie poplatky a sú celkovo výhodnejšie.

4. pilier – súkromné investovanie

Trojpilierový dôchodkový systém funguje pod správou štátu. Štát doň môže kedykoľvek zasiahnuť a meniť ho zákonmi. Preto našim klientom odporúčame nespoliehať sa naň a sporiť si na dôchodok aj po vlastnej osi.

Investovaním relatívne malej sumy (50-100 EUR) každý mesiac máte možnosť za pár desiatok rokov vytvoriť a zhodnotiť svoje úspory na pomerne významnú čiastku (100 – 200 tisíc EUR). Radi vám poskytneme konkrétne výpočty a informácie, stačí nás kontaktovať.

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na dôchodok

VÚB Generali DSS NN DDS Tatra banka DDS Uniqa DSS Kooperativa DSS