Ak zvažujete kúpu nehnuteľnosti, ste na správnom mieste. Zorientovať sa v množstve hypotekárnych ponúk je pre laika náročné. My vás prevedieme celým procesom vybavovania úveru. Od podania žiadosti až po čerpanie úveru. Sme tu, aby sme vám poskytli profesionálnu pomoc a individuálny prístup, ktorý sa prispôsobí vašim potrebám.

Vývoj úrokových sadzieb

Za posledných 14 rokov sme mohli pozorovať postupné znižovanie úrokových sadzieb. V roku 2022 klesli až na 1%. Už dnes je zrejmé a viditeľné, že obdobie rekordne nízkych úrokových sadzieb sa skončilo. Aktuálne sú úrokové sadzby na úrovni 4-5%.

Po rokoch nízkej a stabilnej miery inflácie začali totiž ceny prudko rásť, a to spôsobilo, že Európska centrálna banka postupne zvyšovala svoju základnú úrokovú mieru.

Hypotekárne úvery sú teda o niečo drahšie no ceny nehnuteľností zaznamenali pokles. Práve teraz je na trhu priestor na vyjednávanie ceny.

Kedy začnú úrokové sadzby klesať?

Na to vám s určitosťou nikto neodpovie, no ďalší vývoj výšky úrokov pri hypotékach bude mať vplyv inflácia a podľa Národnej Banky Slovenska je vrchol inflácie za nami a bude postupne klesať. Môže to však trvať niekoľko rokov, kým sa však dostane na cieľové 2 %.

Ako funguje daňový bonus pre mladých?

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky je možnosť, ktorú môžu využiť mladí klienti s úverom na bývanie. Má však nasledujúce podmienky:

 • Vek od 18 do 35 rokov.
 • Bonus sa nevzťahuje na refinanc alebo bezúčelovú hypotéku
 • Výška úveru s nárokom na daňový bonus je maximálne 50 000 eur. (Váš úver môže byť aj vyšší, ale bonus sa vypočíta len z úrokov z maximálnej sumy 50 000 eur.)
 • Ku dňu podpisu zmluvy o úvere ste splnili podmienku príjmu a tá je, že váš príjem nepresiahol 1,3-násobok priemernej mzdy na Slovensku.  
 • Vaša zakladaná nehnuteľnosť je na Slovensku a je určená na bývanie (dom alebo byt).

Daňový bonus si môžete v roku 2023 uplatniť za ukončený rok 2022 vo výške 50 % zo sumy úrokov zaplatených za kalendárny rok – maximálne však vo výške 400 eur ročne.

Čo ak nemám vlastné zdroje na dofinancovanie hypotéky?

Banka vám pri hypotekárnom úvere požičia maximálne 80 % -90 % z úveru. Zvyšok musíte doplatiť z vlastných alebo iných zdrojov. Ak nemáte vlastné zdroje na dofinancovanie hypotéky, v mnohých prípadoch vieme nájsť aj iné riešenia.

V prípade, že máte k dispozícii ďalšiu nehnuteľnosť na založenie, využite túto možnosť.  Je to veľmi výhodný spôsob, ako dofinancovať hypotéku do 100%.

Ak túto možnosť nemáte, môžete požiadať o spotrebný úver, stavebný úver alebo medziúver k stavebnému sporeniu.

Možností je niekoľko a každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Ak máte záujem o konzultáciu, kontaktujte nás.

S čím vám vieme pomôcť?

 • Pomôžeme vám porozumieť vašim možnostiam.
 • Prevedieme vás celým procesom od výberu banky, podania žiadosti až po podpis úveru.
 • Pomôžeme s vybavením znaleckého posudku.
 • Zabezpečíme právne poradenstvo v prípade potreby.
 • Pomôžeme vám s potrebnými úkonmi na katastri.
 • Pomôžeme vám s dofinancovaním hypotéky, v prípade potreby.
 • Zabezpečíme vám výhodné poistenie nehnuteľnosti.
 • V prípade, že bude výhodné refinancovať váš úver vás na to upozorníme.

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na bývanie

Slovenská sporiteľňa VÚB banka ČSOB Banka Prima banka Wüstenrot stavebná sporiteľňa UniCredit Bank Tatra banka PSS mBank ČSOB Stavebná sporiteľňa 365.bank